Wednesday, Aug 5, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаДимовски: Многу зборам во Собрание, затоа ме викнаа во СЈО

Димовски: Многу зборам во Собрание, затоа ме викнаа во СЈО

dimovski 1

Попладнево околу 14 часот, во СЈО пристигна и пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, кој е повикан да даде исказ како еден од осомничените во случајот „Талир“.

Пред да влезе во просториите на СЈО, на новинарско прашање зошто е повикан и осомничен, Димовски иронично рече дека е повикан поради неговите чести говори и обраќања во Собранието што некому не му се допаѓале.

Претходно, во СЈО беше директорот на центарот за комунукации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, кој, како што рече, не дал исказ, туку тоа ќе го направи откако ќе изврши увид во доказите.

Попладнево околу 14 часот, просториите на СЈО ги напушти поранешниот началник на Петтата управа, Горан Грујовски, кој во СЈО пристигна околу 11 часот.

Грујовски, кој е осомничен во неколку случаи на СЈО, поврзани со незаконското прислушување, не сакаше да даде изјава за медиумите.