Wednesday, Apr 21, 2021
HomeФЕР ПЛЕЈФудбалЏенаро Гатузо се врати во Милан!

Џенаро Гатузо се врати во Милан!

Легендарниот фудбалер на Милан се врати во клубот, сега во поинаква улога. Тој се пушти во тренерските води, а денес тој доби нова работа, да го води младинскиот тим на Милан, Милан Примавера.

Овој 39-годишен тренер го напушти Милан во 2012 година и потпиша договор со Сион, каде што тој беше играч-менаџер во швајцарскиот тим. Тренерска кариера ја продолжи во Палермо, ОФИ Крит и Пиза, која ја напушти овој месец поради испаѓањето од Серија Б.

“Јас сум среќен што ја добив оваа понуда од спортскиот директор Масимилиано Мирабелија. Јас се враќам дома по 5 години, подготвен сум за нови предизвици со иста посветеност и глад, која ме пратеше сите овие години. Ќе се обидам да го пренесам на играчите тоа што значи да се носи црвено-црниот дрес”, изјави Гатузо.