Wednesday, Aug 12, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаЏафери го повика Иванов да прогласи воена сосотојба

Џафери го повика Иванов да прогласи воена сосотојба

talat dzaferi

Пратеникот од ДУИ, Талат Џафери, во синоќешната дебата на ТВ21 упати повик до претседателот Ѓорѓе Иванов да прогласи воена сосотојба.

“Еве јавно ќе го повикам да прогласи воена состојба ако таа негова одлука се базира на членовите 122 и 123 од Уставот. Иванов знае дека тоа никому не му оди во прилог и знае дека нема на кој да му објави војна”, изјави Џафери.