HomeДЕНЕШНАРегионДечиња од Сирија уапсени во Грција – си играле со пластични пиштоли

Дечиња од Сирија уапсени во Грција – си играле со пластични пиштоли

Пет млади момчиња од Сирија се уапсени во Грција бидејќи носеле пластични пиштоли. Дечињата, на возраст од 12 до 16 години, се уапсени под сомнение дека се членови на вооружена група, по што биле претепани и прунудени да ја соблечат нивната облека.

Организацијата Амнести интернешнл ја обвинува грчката полиција кршење на човековите права, опишувајќи го инцидентот како вознемирувачки. Организациите за човекови права предупредуваат дека децата бегалци секојдневно се соочуваат со слични ситуации. Децата наводно учествувале во претстава за сириската војна во локален културен центар, а биле уапсени поради маските и пластичните пиштоли.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com