Monday, May 21, 2018
HomeАНТИСТРЕСПатувањеИзбор од најубавите градски паркови во светот, колку од нив сте посетиле?

Избор од најубавите градски паркови во светот, колку од нив сте посетиле?

najubavi gradski parkovi

Покрај тоа што важат за „бели дробови“ на големите градови, парковите се едно од најубавите места каде луѓето може да уживаат. Низ светот постојат илјадници преубави паркови, дадени од природата или создавани, но во секој случај замислени да бидат местата каде жителите и посетителите ќе го пронајдат својот мир, своето место за спортување, своето катче за релаксирање.

Погледнете кои градови во светот можат да се пофалат со најубави паркови.

 Сан Диего: Паркот има интересна архитектура, многу фонтани и убави патеки. balboa-park-san-diegoba

Мелбурн: Зафаќа околу 100 хектари, во него има неколку езера и 50 000 растенија, меѓу кои рози, кактуси и егзотични растенија.

australia gradinamelburn

Њујорк: Долгите патеки и неколкуте езера го прават Централ парк  еден од најголемите атракции во Њујорк.

Central-Parknew-york

 Рим: Villa Doria Pamphili е исполнет со убави цвеќиња, статуи и фонтани.

villa-pamphili-romaroma1

Токио: Расцветаните јапонски дрвја се тие кои го красат паркот и ги воодушевуваат посетителите.

Sakura Ueno Parkjapan-tokyo-ueno

Ванкувер: Паркот е со површина од 1000 хектари а посебно место во него има езерото Бијвер. 

Stanley-Parkstanley park11

Сао Паоло: Паркот има мостови над водата, како и патеки специјално за велосипедисти.

parque-ibirapuerasao paolo

Сент Луис: Во Форест Парк има музеј, игралиште за ролери и зоолошка градина.

st luisforest-park