HomeДЕНЕШНАСветДали се враќа руското влијание на Балканот – Лавров во декември во посета на Србија

Дали се враќа руското влијание на Балканот – Лавров во декември во посета на Србија

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе ја посети Србија на 12 и 13 декември, изјави за Политика рускиот амбасадор во Белград, Александар Чепурин. Во Белград Лавров ќе разговара со претседателот Томислав Николиќ, со премиерот Александар Вучиќ и со шефот на дипломатијата Ивица Дачиќ.

На средбите ќе се разговара за билатералните односи и актуелни светски процеси како и ситуацијата во регионот, наведува весникот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com