Wednesday, Jul 1, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаДали МПЦ ќе биде признаена како Охридска Архиепископија?

Дали МПЦ ќе биде признаена како Охридска Архиепископија?

mpc-1

Владата го објави писмото кое премиерот Зоран Заев го испратил до Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј, за кое во Македонија се дозна од грчките медиуми и кое внесе забуна во јавноста што всушност се бара со истото.

МПЦ и Заев демантираа дека со писмото се бара промена на името на Македонската православна црква.