HomeДЕНЕШНАСветХоландија: Пратениците изгласаа забрана за носење бурки во училиште и во болница

Холандија: Пратениците изгласаа забрана за носење бурки во училиште и во болница

Пратениците од Долниот дом на холандскиот Парламент денеска со мнозинство гласови го изгласа предлог-законот за делумна забрана за носење на бурки на јавни места, како што се училиштата и болниците.

„Законот е усвоен“, изјави претседателот на Долниот дом на холандскиот Парламент Кади Ариб. Останува уште Сенатот да го одобри законот за тој и официјалнода стапи на сила.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com