HomeДЕНЕШНАСветХоландија: Полицијата истражува анонимна закана за напад на аеродром

Холандија: Полицијата истражува анонимна закана за напад на аеродром

Воената полиција на Холандија соопшти дека е започната истрага на меѓународниот аеродром во Ротердам поради анонимна закана за напад и ги засили мерките за безбедност. Во соопштението се наведува дека истрагата на аеродромот „Ротердам Хаг“ спроведена бидејќи полицијата примила анонимна дојава околу возможен напад.

Холандската телевизиска мрежа „НОС“ пренесе дека вооружени полицајци рано утрово биле распоредени на патот кој води кон аеродромот. Портпаролот на холандската воена полиција Стивен Комба изјави за агенцијата „АП“ дека истрагата е се уште во тек, но не сакаше да открие повеќе детали околу случајот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com