HomeДЕНЕШНАСветБританија ќе воведе ред во порно филмовите на интернет, можна е и цензура

Британија ќе воведе ред во порно филмовите на интернет, можна е и цензура

britanija-porno

Британскиот парламент разгледува нова регулатива која треба да воспостави ред на интернет сајтовите кои прикажуваат порно филмови со тоа што одредени жанрови кои не се дистрибуираат на ДВД или друг формат може да бидат целосно цензурирани.

Така, Британците засекогаш би можеле да се простат од филмовите кои прикажуваат секс во јавност, насилство и секс во текот на месечниот циклус. На списокот на забранети ќе се најдат и филмови кои прикажуваат сцени на уринирање, женска ејакулација и самозадоволување со предмети, како лименки или шишиња.

Наводно се очекуваат и драстични казни за сите порно страници кои не ја контролираат возраст на своите корисници.

Иако е прашањето дали воопшто ќе стапи на сила, законот веќе ја подели британската јавност, затоа што еден дел смета дека државата не треба да се меша во изборот на порно филмовите за возрасните луѓе, а Џоди Гинсберг од Советот за оценување онлајн содржини веќе ја нарекоа „лажна пуританка“.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com