Wednesday, Sep 23, 2020
HomeДЕНЕШНАСветБразилската претседателка Русеф пред импичмент

Бразилската претседателка Русеф пред импичмент

dilma-rousseff-stern

Конгресот на Бразил ја започнa процедурата за импичмент на актуелната претседателка Дилма Русеф која ќе опфати тридневна дебата во која збор ќе имаат народните избраници откако изби скандал за корупција и заштита на екс претседателот на кој му беше даден имунитет како советник во нејзиниот кабинет наместо да одговара кривично за злоупотреба на службената должност.
Lower house members who support impeaching President Dilma Rousseff demonstrate during Friday's session.
Русеф исто така самата е вплеткана во коруптивни зделки и злоупотреба на државниот буџет, додека пак народот е незадоволен од влошената економска ситуација, по што во Сао Паоло е поставен и камп не демонстранти. Во Рио за некој месец ќе стартуваат Олимписките игри сред огромни инфраструктурни, политички и организациски проблеми како никогаш досега.