HomeДЕНЕШНАРегионБорис Џонсон во Косово: Дијалогот со Србија да продолжи

Борис Џонсон во Косово: Дијалогот со Србија да продолжи

Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон денеска во Приштина изјави дека Косово треба да го продолжи дијалогот со Србија, бидејќи нормалните односи се од заеднички интерес и за двете земји. Како Србија, така и Косово сакаат да се приклучат кон ЕУ и покрај тоа што нивните кандидатури се на различна етапа.
British Foreign Secretary Johnson visits Pristina
Во рамки на својата балканска турнеја, Џонсон денеска ја посети Приштина, каде се сретна со политичките лидери во земјата. Тој ги поттикна косовските лидери да продолжат да соработуваат со Специјалниот суд за воени злосторства, кој е формиран минатата година под притисок на западните поддржувачи на Косово. Велика Британија е меѓу 112-те земји кои ја признаа независноста на Косово.

Фото:ЕПА

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com