Thursday, Aug 13, 2020
HomeДЕНЕШНАПолитикаБеса бара место во ДИК

Беса бара место во ДИК

Besa

Движењето БЕСА од претседателот на Собранието, Талат Џафери, побарале да имаат член да имаат во ДИК. Ова барање го доставиле на 3-ти јули, а Џафери се прогласил за ненадлежен, јавува „А1он“.

– Како второрангирана опозициска партија, бараме да имаме еден член во ДИК. Првата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ веќе има член, а треба да имаме и ние, рече Фадил Зендели, БЕСА.

Според нив, сите политички партии веќе имаат членови во Државната изборна комисија, па треба да добијат и тие.