HomeДЕНЕШНАРегионБелград и Приштина го продолжуваат дијалогот во Брисел

Белград и Приштина го продолжуваат дијалогот во Брисел

Премиерите на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Иса Мустафа, во Брисел, го продолжуваат дијалогот. Темите за разговор се за енергетиката и телекомуникациите, како и за Заедницата на српски општини и за мостот во Косовска Митровица.

Некои приштински медиуми јавуваат дека ќе биде договорено отстранување на барикадите на овој мост. Европската унија од Вучиќ и од Мустафа ќе бара да потпишат конкретни договори, пишува Danas повикувајќи се на дипломатски кругови. Минатата недела, исто така се разговараше на наведените теми, но не беа постигнати конкретни договори.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com