Monday, Apr 23, 2018
HomeДЕНЕШНАСкопјеБадникoва прослава пред Соборниот храм, една од скопските традиции

Бадникoва прослава пред Соборниот храм, една од скопските традиции

badnik sk

Пред Соборниот храм ќе се одржи 24-тата веќе традиционална Бадникова прослава предводена од кумот Илија Малинковски-Ики и здравичарот познатиот музичар Драган Мијалковски.

badnik sk1

Свое обраќање ќе има и поглаварот на македонската православна црква г.г.Стефан. На собраните верници ќе им се делат топли напитоци, како чај или греана ракија, а ќе се делат и благословени бадникови гранчиња.