Tuesday, Mar 20, 2018
HomeДЕНЕШНАСветАвион принудно слета во Ирска – повредени повеќе патници

Авион принудно слета во Ирска – повредени повеќе патници

shannon airport

Шеснаесет лица се повредени кога авион на прекуокеански лет, поради ненадејни турбуленции, принудно слета на аеродромот Шанон во Ирска.

Авионот на американската компанија Јунајтид ерлајнс леташе од Хјустон во Тексас до лондонски Хитроу, јави Би-Би-Си.

Четиринаесет патници и двајца членови на екипажот се пренесени во болница од аеродромот.

До принудно слетување дојде заради „неочекуваните турбуленции“, соопштија од авиокомпанијата.

Авионот бил пренасочен кон аеродромот Шанон во Ирска каде патниците ги пречека лекарска екипа, се наведува во соопштението.

Повредените патници и екипажот се пренесени во болницата во Лимерик.