HomeДЕНЕШНАПолитикаАсанж ќе биде личност на годината на Time, води пред Трамп

Асанж ќе биде личност на годината на Time, води пред Трамп

wikiliks-asanz

Џулијан Асанж засега води со гласовите во изборот за личност на годината на магазинот Time за највлијателна личност на година и со три проценти е пред новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Секако, влијанието на Асанж на изборите во САД е огромно бидејќи тој преку Викиликс објави голем број на хакирани мејлови од комуникацијата на Хилари Клинтон што значително ја оштети нејзината кампања, па некои сметаат дека е еден од главните виновници што Трамп успеа да направи пресврт во анкетите и да победи.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com