HomeДЕНЕШНАСветЈапонија бара помош од Фидел Кастро да ја смири Северна Кореја

Јапонија бара помош од Фидел Кастро да ја смири Северна Кореја

abe-kastro

Јапонскиот премиер Шинзо Абе се сретна со Фидел Кастро екс претседателот на Куба од кого побара помош во скортување на Северна Кореја и нејзиниот луд лидер Ким Џонг Ун кој има намера да го уништи западниот свет со нуклеарно оружје. Абе смета дека Куба се уште има големо влијание како неврзана нација и може да помогне во разумни преговори.

Јапонија е во нова мисија за креирање на специјална резолуција во Обединетите нации, па затоа бара помош од сите сојузници но, и политичари кои може да извршат притисок врз режимот во Пјонгјанг.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com