HomeДЕНЕШНАСветАнтивладини протести во Истанбул

Антивладини протести во Истанбул

Денес протесити во Истанбул откако вчера 18 годишна девојка изврши самоубиствен бомбашки напад во градот Сирич, во истиот загинаа околу 30 лица, а стотина беа повредени. Полицијата се судри со демонстрантите кои за нападите ја обвинуваат владата.

Полицијата со солзевц и водни топови ги растерувала демонстрантите. Премиерот Даватоглу вети дека ќе ја зголеми безбедноста на границата со Сирија.

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com