HomeДЕНЕШНАРегионАнтивладини протести во Анкара – народот бара одговорност

Антивладини протести во Анкара – народот бара одговорност

Стотици луѓе денеска протестираа во Анкара поради двојниот самоубиствен напад во саботата, при што загинаа 97 луѓе, а стотици се повредени. Денешниот протест се претвори во антивладини демонстрации обвинувајќи ги властите дека не презеле мерки за заштита на мировниот марш, како и дека Владата стои зад нападите.

Демонстрантите извикуваа „Државата е убиец кој ќе одговара“. Сличен протест беше организиаран и во студентскиот град во Анкара.

Премиерот Давутоглу во интервју за Турската телевизија изјави дека главна цел на нападот било да се влијае на парламентарните избори закажани за 1-ви ноември. Истрагата е ориентирана кон откривање на луѓето што учествувале во
организацијата.

Двајца цивилни инспектори и двајца началници од полицијата ќе ја водат истрагата за најкрвавиот масакр во современа Турција. Уапсени се четворица, кои се сомничат дека се поврзани со нападите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com