Monday, Aug 3, 2020
HomeДЕНЕШНАСветАмериканската морнарица со предупредувачки истрели кон ирански брод

Американската морнарица со предупредувачки истрели кон ирански брод

amerikanska mornarica

Американски воен брод на морнарицата бил принуден да испука три предупредувачки истрели од митролез кон ирански брз воен брод за напад кој вршел опасни маневри во нивна близина во Голфскиот залив.
Акцијата ја оправда и Питер Кук, портпарол на Пентагон кој оцени дека ова биле последни дефанзивни мерки на американската воена морнарица и дека нема да биде дозволено ситуацијата да ескалира со провикации од иранска страна.