HomeДЕНЕШНАРегионАлбанија: Запленети 2.4 милиони растенија марихуана

Албанија: Запленети 2.4 милиони растенија марихуана

sdsds

Албанската полиција соопшти дека запленилаи уништила 2.4 милиони растенија марихуана пронајдени во таа земја оваа година. Запленетата марихуана се проценувана околу три милијарди евра, што е еднакво на третина од албанскиот БДП, пренесуваат локалните медиуми. Шефот на полицијата Хаки Како изјави дека биле ископани 219 хектари со марихуана од јуни, што е четири пати повеќе од она што албанските власти го конфискувале минатата година.

Тој навел дека 248 лица биле уапсени поради производство на марихуана која била наменета за Италија, Грција, Косово и Црна Гора. Локалните медиуми, повикувајќи се на експер, пренесоа дека запленетата марихуана е во вредност од три милијарди евра, што е еднакво на третина од албанскиот БДП.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com