Sunday, Jun 17, 2018
HomeДЕНЕШНАСвет23 илјади луѓе се собраа на Стоунхеџ да ја видат рамноденицата

23 илјади луѓе се собраа на Стоунхеџ да ја видат рамноденицата

solstice201003 (1)

Околу 23 илјади луѓе се собраа на британскиот праисториски споменик Стоунхеџ за да присуствуваат на изгрејсонцето во 4:52 часот. Минатата година се собрале 36 илјади посетители на овој настан.
450970748
Денеска е рамноденица и најдолгиот ден во година, на северната полутопка (летен солстициум), а на јужната најкраткиот ден. Од понеделник деновите ќе почнат да се скратуваат за околу две-три минути, а за сметка на тоа ќе се зголемуваат ноќите и тоа до зимскиот солстициум (зимска краткоденица) на 21 декември.
12-21-2012-Solstice-at-Stonehenge