Saturday, Nov 28, 2020
Home2020November (Page 2)

Научните докази кои укажуваат на тоа дека климатската криза е резултат на човекова активност и согорување на фосилни горива се бројни и често дискутирани. Од друга страна пак, непријатните дискусии околу тоа кој е во најмногу одговорен за оваа криза, се ретки. Неодамнешен извештај ја

Read More

Петар Богојевски предводникот на Македонски Концепт излезе со конкретен предлог за решавање на спорот кој Бугарија и го наметна на Северна Македонија во поглед на историјата, идентитетот, јазикот и нацијата. "Правна форма: Македонија и Бугарија ќе потпишат Декларација за појаснување на содржината на Илинденскиот договор од 2017

Read More

Премиерот Заев не губи надеж дека наскоро ќе започнат преговорите за членство во ЕУ и покрај ултиматумот од страна на Бугарија која има право на вето. Заев го истакна телефонскиот разговор со Урсула фон дер Лајен претседателката на Европската Комисија во која било потврдено дека

Read More

По еуфоријата, која ни ја приредија нашите најдобри фудбалери со историскиот пласман на ЕП, наредното лето, Македонија денес се разбуди повторно во реалноста. Стапката на смртност од Ковид-19, e алармантна и нашата земја, се наоѓа во топ 20 земји во светот, со најголема стапка на

Read More

Македонија речиси по  30 години напори и чекање за пласман на едно големо фудбалско натпреварување, конечно ќе биде дел од европската фудбалска елита. Грузија е на колена, а нашата репрезентација извојува историска победа од 0-1 и следното лето, јуни/јули,  ќе учествува на своето прво Европското

Read More

Со голот на капитенот Горан Пандев во 56 минута, фудбалската репрезентација на  Македонија вечерва ја совлада Грузија со 1:0, на гостински терен  и за првпат во историјата обезбеди пласман на Европско првенство.      За првпат во својата историја  Македонија ќе учествува на  едно големо  фудбалско  натпреварување ,

Read More

Проектот на УСАИД Партнерство за подобра бизнис регулатива одржа инфо-сесија за покренување на дијалог за измени на Законот за вршење на сметководствени работи. Главната цел е да се идентификуваат предизвиците со кои се соочуваат сметководствените компании и дефинирање на конкретни предлози и решенија за подобрување

Read More