Tuesday, Oct 27, 2020
Home2020October (Page 6)

Македонската репрезентација со 2:1 го совлада Косово на стадионот Тоше Проески во Скопје. Тоа им носи дуел со Грузија во финалето на Лигата на нации по што ќе се знае кој ќе биде учесник на следното Европско првенство во фудбал кое ќе се одржи во

Read More

Превид, или  за нешто друго станува збор?! Композиторката и професор по музика, Дарија Андовска, откри дека во последните три години територијата на Македонија се намалила за точно 279 километри. Андовска го цитира извештајот на Европската Унија за Македонија во кој површината на земјава во 2020 е значително помала од површината

Read More

Дали е на повидок „решавање на проблемот со националниот идентитет на Гоце Делчев“, наскоро ќе видиме. Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, најави посета на официјална Софија, на која ќе се разговара за вжештените билатерални односи помеѓу Скопје и Софија.   „ Во петок одам

Read More

Како бомба одекна веста низ Косово, и регионалните медиуми, дека поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај, и обвинет во Хаг, за воени злосторства во војната на Косово од 1999 година, физички ја нападнал својата сопруга.   Поранешниот косовски премиер, Рамуш Харадинај ја претепал својата сопруга, пишува косовскиот портал

Read More

Големи реакции во јавноста предизвикуваат вработувањата по рамковен клуч, каде што над 1.400 вработени, пред се членови на вечно владејачката Демократска унија за интеграција (ДУИ), седат дома,и со години, а некои и повеќе од деценија примаат буџетска плата. Последно, поранешниот министер за информатичко општество и

Read More

Рекорден број на нови случаи на заразени со Ковид-19 каде за прв пат бројката надмина 300 нови случаи. Ако се соберат бројките и од претходните два денови тогаш веќе се доаѓа до бројка од над 700 заразени што е алармантно. Претходно просекот се држеше до

Read More

Опозицискиот лидер Христијан Мицкоски упати критики за слабостите кои се нотирани во новиот извештај на Европската Комисија за напредокот на Македонија особено во деловите за справување со корупцијата како и злоупотребата на институтот "европско знаменце" за носење закони по скратена постапка во Собранието. "Заедно со потпретседателот

Read More

  Лидерот на опозциската ВМРО-ДПМНЕ, утрово пак објави слика од Водно под која напиша:     Hristijan Mickoski        „Добро утро. Градот убав во магла, асфалт се гребе, провизии, дебакл во здравство, уништено образование, срам, понижување, корумпирана и самобендисана владина политичка елита

Read More

Писмото од 30 бугарски интелектуалци наиде на позитивни реакции во македонската јавност. Објавата на бугарските учени со наслов „Европа не нè разбира“, во кое меѓу другото се вели дека Меморандумот на бугарската влада не ги одразува принципите и вредностите врз кои е изградена Европската Унија.   Во ова

Read More

    Фотографијата е  снимена во Струмица во далечната  1991 година. Истата е направена  од фотографот Драгољуб Замуровиќ, а е  објавена истата година во едно од најпознатите списание во светот „Life“. За таа цел, Фотографијата е направена како дел од монографијата за Македонија, на која работел Замуровиќ

Read More