Sunday, Jul 23, 2017

Апелацискиот суд ја одби жалбата на обвинетиот градоначалник на општина Пустец, Едмонд Темелко, и одлучи и натаму еднаш неделно да се јавува во судот и да му биде одземен пасошот. Судот ги ценел околностите во смисла на тоа дека обвинетиот има оформено потесно семејство, женет и

Read More

Во отсуство на обвинетиот Мартин Протуѓер, поранешен шеф на кабинетот на екс премиерот Груевски почна последната седница во Апелацискиот суд за жалбите во „Титаник“. - Во моментот на подигнување од обвинителниот акт и приемот тој беше на лекување во воената болница на унгараката армија во

Read More

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на ЕУ во Република Македонија, Самуел Жбогар. На состанокот била реафиримирана поддршката на Брисел за Владата. Ставот што го пренел евроамбасадорот Жбогар е дека Брисел и земјите членки на Унијата сега гледаат можност за напредок на Македонија и

Read More

Поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески на денешната јавна седница на Апелацискиот суд, рече дека не се чувствува виновен и дека нема намера да бега, ниту да ја опструира судската постапкa, пренесе порталот „Сведок“. -Сакам да го потсетам судот дека пред година ипол СЈО

Read More

Зголемена безбедност на новинарите била главната тема на на денешната средба на претставниците на Здружението на новинари на Македонија со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски. Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, рекол дека институциите имаат обврска да обезбедат услови за непречена работа на новинарите и истакнал

Read More

Владата во делот на евроинтеграциите следи две траектории – едната е планот 3-6-9, а другата решавање на политичките прашања во кои влегуваат меѓуетничките односи и односите со соседите, односно прашањето на јазикот и отвореното прашање со Грција и со Бугарија. Мора да постигнеме и консензус

Read More

„Наскоро ќе има нови директори, расмислуваме и секогаш мислиме за најдобри решенија, затоа и не брзаме. Здравството треба полека да изнаоѓа луѓе кои знаат и умеат убаво да управуваат со здравствените институции“, изјави денеска министерот за здравство Арбен Таравари. Во врска со тоа до каде е

Read More

Љупчо Бубо Каров од денеска е надворешен советник на министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски. Како што соопштија од Владата, неговото искуство со медиумите и во јавните настапи, ќе биде од особен придонес во работата на Секторот за комуникации и односи

Read More

Обвинителот од СЈО, Бурим Рустеми, на денешното судење за случајот „Титаник“ рече дека бараат притвор за Кирил Божиновски, пишува „Макфакс“. „Поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците, бараме притвор. Тој не соработува во истрaжната постапка. Му се ставаат на товар две кривични дела – злосторничко

Read More

Најмалку двајца загинаа, а над 180 луѓе се повредени во земјотресот со јачина 6,7 степени според Рихтер кој рано утрово во 1.30 часот се случи во Егејското море во близина на градот Бодрум во Турција и грчкиот остров Кос. Според досегашните официјални информации од полициските служби,

Read More