Monday, Feb 24, 2020
Home2016August (Page 4)

Германија и Европската Унија премногу долго мижеа пред гоелмиот проблем предизвикан од бегалската криза во хуманитарна смисла, но и за многу последици врз европските вредности. Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека не постои сеопфатно паневропско решение со кое ќе се намали притисокот врз границите, а

Read More

Полугодишниот финансиски извештај на нафтениот гигант Макпетрол, во кој компанијата прикажува раст на добивката и рекордна продажба на нафтени деривати во периодот јануари-јуни годинава, е потврда за сомнежите дека офшор-бизнисмените од „Балкан Петролеум“ се обидуваат за евтини пари да добијат „златна кокошка“. Макпетрол објави дека во

Read More

Грчката влада донесе одлука за затворање на четири телевизии кои емитуваат програма на национално ниво со тоа што нивните лиценци ги даде на аукции. На објавениот повик ќе се доставуваат понуди за повторно добивање на концесијата, па медиумските раководства тврдат дека на овој начин се врши директен

Read More

Државната изборна комисија (ДИК) заклучи дека во законскиот рок од 10 дена по истекот на рокот за пријавување согласно објавениот јавен повик, не беше поднесено барање од три или повеќе члена на ДИК за дополнителна проверка за кое било од лицата кои се пријавиле во

Read More

Свеж капитал и нов инвеститор со нови амбиции, нови планови, нови развојни капацитети и поголем број вработувања во компанијата Бонум, најави денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ преку својот профил на Фејсбук најави две нови инвестиции. Холандска компанија ќе внесе свеж

Read More

Младен Чадиковски од утре е нов Главен и одговорен уредник на 24 Вести и ќе го замени досегашниот в.д. уредник Сеад Ризвановиќ. Чадиковски на оваа позиција доаѓа од директорското место во неделникот „Фокус“ каде беше изминатите пет години. Со оваа промена се очекува „24 Вести“

Read More

Секој трети граѓанин бил соочен со барање да даде поткуп оваа година. Ова се наведува во најновиот извештај на МЦМС што е заснован на анкета со 1000 испитаници. Но, иако проекцијата покажува дека на повеќе од половина милион граѓани им бил побаран поткуп барем еднаш,

Read More

Времето денес во Македонија ќе биде сончево и топло преку ден, а попладне ќе се јави умерена облачност. Кон крајот на денот во северните делови ќе има зголемување на облачноста со услови за краткотраен локален дожд и ретки грмежи. Вредноста на УВ индексот ќе изнесува

Read More

Поради игнорантскиот однос од надлежните за решавање на проблемот со мизерните услови за учење за учениците Македонци во тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“, родителите на учениците соопштија дека на први септември ќе одржат протест и наставата нема да почне. И покрај сите наши преземени чекори до сите

Read More

Русија планира да формира научно-образовен интерактивен енциклопедиски интернет портал, кој би требало да биде директен конкурент на „Википедија“. Премиерот на Русија Димитриј Медведев веќе ја потпиша неопходната документација за основање на порталот, а за основа на проектот ќе биде земена Големата руска енциклопедија, како и

Read More