Wednesday, Feb 26, 2020
Home2016August (Page 3)

Вчера во 6.15 часот пријавено е дека на регионалниот пат Прилеп-Македонски Брод автомобил ауди А4, со прилепски регистарски ознаки, излетало од коловозот и застанало во канал со вода, а до него имало починато лице. Како што информираа од полицијата од извршениот увид и извршениот разговор со

Read More

Шеснаесет лица се повредени кога авион на прекуокеански лет, поради ненадејни турбуленции, принудно слета на аеродромот Шанон во Ирска. Авионот на американската компанија Јунајтид ерлајнс леташе од Хјустон во Тексас до лондонски Хитроу, јави Би-Би-Си. Четиринаесет патници и двајца членови на екипажот се пренесени во болница од

Read More

Две непознати маскирани лица од кои едното вооружено со пиштол, изутринава во 4:10 часот, извршиле разбојништво врз вработен на бензинската пумпа на „Макпетрол“ во близина на наплатната рампа кај Романовце, соопшти денеска МВР. Разбојниците му се заканиле на вработениот со употреба на сила, го врзале со

Read More

Спелеолошкиот нуркач Кшиштоф Старнавски од Полска ќе се обиде да го сруши рекордот на италијанскиот нуркач Луиџи Казати, кој во 2010 година се спушти на длабочина од 212 метри во пештерата Врело на Матка. Во организација и на покана на нуркачкиот клуб „Акаватек“ и спелео-

Read More

Учениците утре ќе се врaтaт вo училишните клупи. Нoвaтa учебнa гoдинa ќе јa пoчнaт oкoлу 270.000 ученици, oд кoи 188.000 oснoвци и 80.000 среднoшкoлци. Спoред пoдaтoците кoи дoсегa се прaтени oд oпштините вo МOН, зaпишaни се 21.213 првaчињa, нo oвoј брoј не е кoнечен зaштo уписите

Read More

Првиот комерцијален лет меѓу САД и Куба, по повеќе од половина век, денеска полета од „Форт Лудердал“ на Флорода до „Санта Клара“ на Куба, со што повторно е воспоставен редовниот авионски сообраќај кој беше прекинат за време на Студената војна. Со летот кој трае околу 75

Read More

Полицијата ноќеска извршила уште една голема акија за апсење на дилери на наркотични средства со кодно име „Брана“.  Во операцијата уапсени се десетина лица осомничени за трговија со дрога и други тешки кривични дела.

Read More

Мухамед Зекири, долгогодишен новинар, одлучи да се збогува со професијата. Тој оваа вест ја соопшти преку  фејсбук-статус  кој ви го пренесуваме во целост: -По полни 18 години како новинар дојде време да ви соопштам дека одлучив да се збогувам од професијата. Не сакам јас да зборувам

Read More

Голема паника е крената на Франкфуртскиот аеродром и се евакуирани два терминали по што е направена целосна безбедносна проверка на патниците.   VIDEO: Evacuation in #Frankfurt airport https://t.co/VG5Mp10mwP pic.twitter.com/igjffVFcaW — RT (@RT_com) August 31, 2016 Според повеќе медиуми станува збор за сомнителна активност на еден патник кој неовластено ја

Read More

Едно лице е повредено, кога утрово во Загреб, засега непознато лице активирало рачна бомба, соопшти полицијата. Инцидентот се случил нешто после седум часот. Жената се здобила со полесни повреди, а повеќе автомобили се оштетени. ТВ станицата Н1, повикувајќи се на неофицијални информации, јави дека бомбата ја активирала женска

Read More