Tuesday, Feb 25, 2020

Нема повлекување од улиците и демонстрантите не се откажуваат од изразување на револтот за актуелната политичка криза предизвикана од аболицијата на претседателот Иванов. Денешниот 14-ти ден на #Протестирам заврши пред Владата со боење на плакатите на Груевски и Иванов за продолжување на „Шарената револуција“.

Read More

Фановите на боречките игри со нетрпение ја очекуваат Tekken X Street Fighter која треба да ги спои двете франшизи со омилените ликови, но очигледно Namco има други приоритети и ова продолжение е одложено на неодредено време. Според продуцентот Кацухиро Харада сега во фокусот е ставена Street

Read More

Кина прерасна во втор пазар по вредност, веднаш зад САД, со годишен обрт во App Store на Apple вреден стотина милиони долари и успеаја да ги надминат јапонците кои сега се на третото место според потрошувачка за апликации и игри за iPhone и iPad. Растот се

Read More

Британскиот режисер Гај Хамилтон, познат по работата на филмовите за Џејмс Бонд, почина во 93 година од својот живот. Британскиот режисер има голема заслуга за популарноста на најпознатиот шпиун преку својата работа со актерката Шон Конери и Роџер Мур. Тој соработуваше и со актерите Харисон

Read More

Џон Бренан, директорот на Централната разузнавачка служба на САД, денес е во посета на Сараево каде ќе се сретне со повеќе служби на босанската полиција како и со Ударната група против тероризам. Целта на посетата е да се разгледа како се справува БиХ со заканата од

Read More

Напаѓачот на Ливерпул Дивок Ориги ќе паузира од 4-6 недели поради повреда на зглобот, што значи и крај за сезоната на младиот Белгијанец. Ориги се повреди во градското дерби на Ливерпул против Евертон, после остриот старт на Рамир Мори, кој за овој старт доби директен

Read More

Хипермаркетот Карфур со франшизата во Македонија е вплеткан најверојатно во повеќе незаконски дејства како затајување на данок и измама за што државните органи како Финансиската полиција веќе веќе водат истрага и наскоро треба да покренат и кривични пријави. Од Стопанската комора на Македонија повторно посочија дека

Read More

Стотина албанци денес излегоа на протест организиран од Движењето за реформи ДПА, Здружението на поранешни политички затвореници и прогонети Албанци во Македонија, од Организацијата на воени ветерани на ОНА и други граѓански организации. Нивната главна порака е да се промени државниот систем кој континуирано ги диксриминира,

Read More

Утринава повозрасен маж бил прегазен на пешачки премин на булеварот „Теодосиј Гологанов“. Според сведочењата во него удрило возило „киа“ со скопски регистарски таблички кое се движело со голема брзина. Итната медицинска помош не можела да направи ништо друго освен да ја констатира смртта, а увид

Read More

Вчерашниот протест кој веќе прерасна во „Шарена револуција“ донесе свежина и нов изглед на Владата на Република Македонија која беше погодена со неколку ќесички на боја. Денес се прави вистинска чистка за да се отстрани шаренилото од неодмна реконструираната и обвновена барокна фасада.

Read More