Thursday, Apr 26, 2018
HomeДЕНЕШНАСвет150 хоспитализирани во Полска , конзумирале дрога ,,борец"

150 хоспитализирани во Полска , конзумирале дрога ,,борец"

Над 150 лица завршиле во болница изминативе неколку денови во јужна Полска откако конзумирале дрога наречеба ,,борец”. Лекарска помош почнале да бараат од четвртокот. Од почетокот на јули оваа супстанца  беше вклучена во листата забранети дроги, додека пред тоа била сметана  за легачна ,,дизајнерска дрога”

Три лица се уапсени под сомнение дека продавале дрога. Ако бидат прогласени за виновни, може да добијат до десет години затвор, изјавил за Ројтерс претставник на полицијата.