HomeДЕНЕШНАРегион130 Мигранти спасени кај западниот грчки брег

130 Мигранти спасени кај западниот грчки брег

Околу 130 мигранти биле спасени во близина на западниот грчки брег, соопшто крајбрежната стража. Нивната националност се уште не е позната. Мигрантите од чамецот упатиле повик за помош после лошите временски услови во текот на ноќта. На бородот се наоѓале 130 мигранти, чија нацоналност не е позната.

Тие биле упатени кон Италија. Атинската новинарска агенција пренесе дека пет од нив сами успеале да стигнат до грчкиот брег. Функционерот на крајбрежната стража, кој не сакал да биде именуван, изјавил денес за агенцијата АП дека мигрантите биле одведени во спортски центар каде ќе бидат регистрирани и испитани.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com