HomeДЕНЕШНАСветШто крие тетратката на бомбашот од Њујорк?

Што крие тетратката на бомбашот од Њујорк?

91810609257dfdccfa8890930657204_v4_big

Мала тетратка која била пронајдена кај осомничениот за бомбашките напади во Њујорк и Њу Џерси докажува дека Ахмед Рахами бил запознат со радикализмот. Како што пренесуваат американските медиуми, Рахами бил поврзан со поранешниот лидер на Ал Каеда Осама Бил Ладен и џихадистот Анвар ал Алваки. Во меѓувреме, таткото на Ахмед Рахами изјави дека „немај никаква идеја“ што планира неговиот татко.

Рахами беше уапсен во понеделникот после неколку часа полициска потера по него, а неговите отпечатоци биле пронајдени на бомби подметнати во Њујорк и градот Елизабет во Њу Џерси. Тој бил повреден во полициска акција, а се верува дека изминатата година патувал во Авганистан и Пакистан каде бил дополнително радикализиран.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com