HomeДЕНЕШНАПолитикаШарената револуција и во Дубаи

Шарената револуција и во Дубаи

dubai

Македонците кои живеат во Дубаи денеска организираа протестна акција во знак на поддршка за Шарената револуција и на граѓанското движење Протестирам.

„Ова е прва спонтана средба на Македонци кои живееме во Дубаи за поддршка на Шарената револуција. Акцијата бееше организирана за едно претпладне, но постои голем интерес кај многу други македонски граѓани во Дубаи за да се приклучат“, вели за сакамдакажам.мк еден од организаторите на протестот и најавува продолжување на акцијата.

Дубаи е последниот во низата градови во светот каде што изминатиов месец македонската дијаспора протестира за поддршка на Шарената револуција. Протести меѓу другите имаше и во Њујорк, Вашингтон, Копенхаген, Амстердам, Загреб, Љубљана.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com