HomeДЕНЕШНАПолитикаЧленовите на Левица ќе останат во притвор, судењето одложено

Членовите на Левица ќе останат во притвор, судењето одложено

levica sudene

Веќе трет пат по ред се одложува судењето против Здравко Савески и Владимир Куновски од политичката партија „Левица“ кои се осомничени за демолирање на народната канцеларија на претседателот Иванов.

Како и претходно така и сега проблематично е добивањето на извештајот од вештачењето за штетата кое одбраната не го добило навреме од Државното правобранителство и затоа немале време да се подготват за денешното рочиште. Тоа наиде на силни реакции кај обвинителката Снежана Бундалевска – Ѓорѓиевска која смета дека тактизираат и сакаат притворот да стане беспредметен.

Поддржувачите на протестите, пак велат дека со притворањето на Савевски и Куновски се прави обид да се задушат демонстрациите.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com