HomeДЕНЕШНАСветХаос во Франција, воз ударил во дрво на пруга

Хаос во Франција, воз ударил во дрво на пруга

2072204611579de2629c80f221256394_v4_big

Најмалку 60 лица биле повредени во удар на воз во дрво на пруга во источна Франција, пренесуваат чокалните медиуми повикувајќи се на спасувачките служби. Инцидентот се случил на пругата меѓу градовите Нима и Монпеље.

Францускиот канал „БФМ“ пренесува дека најмалку 10 лица биле во критична состојба, додека педесет лица се здобиле со полесни телесни повреди. До судирот дошло кога возат ударил во дрво кое било наведнато на пругата после невремето, а поради тоа бил прекинат сообраќајот на комплетната пруга меѓу градовите Нима и Монпеље.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com