HomeДЕНЕШНАСкопјеУпорност „Ибни Пајко“ да се барокизира со трет оглас

Упорност „Ибни Пајко“ да се барокизира со трет оглас

ibni_pajko

Град Скопје по трет пат објави јавен оглас за понудувачи кои ќе изработат основен проект со кој ќе се промени фасадата на препознатливиот објект „Ибни Пајко“ до Камениот мост во Скопје. Првите два огласа беа неуспешни, а имаше и огромни критики од страна на архитектонската јавност бидејќи „Ибни Пајко“ е дел од градската култура како една од постарите згради со богата историја и затоа се против промена на стилот во барок.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com