HomeДЕНЕШНАСветУнгарија ја засилува контролата долж границите со Србија и Хрватска

Унгарија ја засилува контролата долж границите со Србија и Хрватска

migranti granica

Унгарските власти почнаа да спроведуваат контрола долж границите со Србија и Хрватска, со цел мигрантите, кои ќе бидат запрени во зона широка осум километри од границата, да бидат испратени до најблискиот транзитен центар, изјави вчера советникот на унгарскиот премиер за внатрешна безбедност, Ѓерѓ Баконди. „Мерката, која ја одобри Парламентот, ќе стапи во сила утре“, истакна Баконди. Тој нагласи дека истовремено ќе бидат зајакнати и пограничните контроли.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com