HomeДЕНЕШНАРегионТурција гради два нови центри за бегалци

Турција гради два нови центри за бегалци

begalci-migranti-gr-

 

Денес турските медиуми соопштија дека Турција ќе гради два нови кампа за бегалците кои ќе бидат вратени од Грција за нивна регситрација. Како дел од договорот меѓу ЕУ и Анкара, од понеделник Турција ќе почне да ги прифаќа мигрантите кои преку Егејското море стигнуваат во Европската Унија. Ликацијата на кампот ќе биде во близина на Измир и ќе поседува посебни простори каде ќе им бидат земени отпечатоци на мигрантите и ќе се врши нивна регистрација. Засега се уште не е познато како ќе се одвива трансферот на бегалците.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com