HomeДЕНЕШНАРепубликаТетовчани протестираат против дивата депонија што го задушува градот

Тетовчани протестираат против дивата депонија што го задушува градот

tettovo deponia 2

Стотина жители на Тетово денеска напладне се собраа пред Општина Тетово за да побараат отстранување на дивата депонијата на влезот на градот, која со години ги труе тетовци.

tetovo deponija1

Граѓаните носеа транспаренти со натписи „Доста нè труете” и симболично истурија ѓубре на влезот на општината.

Тие претходно ги повикаа сите жители на градот заедно со своите семејства да излезат на протест, за да се стави крај на проблемот со дивата депонија. Протестот го организираа жители од Деребој, тетовската населба сместена до депонијата, заедно со локалните граѓански заедници.

tetovo deponia 3

Од депонијата и утрово се ширеше неподнослива миризба.

Извор: Радио МОФ

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com