HomeДЕНЕШНАРегионСрбија со протестна нота, Хрватска уапси двајца за палењето на српското знаме

Србија со протестна нота, Хрватска уапси двајца за палењето на српското знаме

zname srpsko gori hrvatska

Две осомничени лица се приведени за палење на српското знаме во Книн на прославата на 21-годишнината од операцијата „Олуја“, пренесува Н1. Полицијата соопштила дека се работи за лица кои биле во алкохолизирана состојба. Во попладневните часови на интернет беше објавена снимка на која се гледа како неколку момчиња и девојки, пеејќи националистички песни, го палат знамето на Србија.

Српското Министерство за надворешни работи испрати протестна нота до амбасадата на Хрватска во Белград поради палењето на српското државно знаме.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com