HomeДЕНЕШНАРепубликаСолзавец и протести на македонско грчката граница, мигрантите насилно се обидуваат да влезат во Македонија

Солзавец и протести на македонско грчката граница, мигрантите насилно се обидуваат да влезат во Македонија

migramti granica solzavec

Утринава имало обид за нелегално влегување на мигранти кои се наоѓаат од грчката страна во Македонија при што македонската полиција употребила солзавец за да го спречи обидот, на границата се уште е тензично.

Претходно агенцијата Ројтерс повикувајќи се на изјава на очевидец јави дека македонската полиција денеска употребила солзавец за да ги натера стотиците мигранти да се повлечат од граничната ограда. Солзавецот бил насочен кон групата од повеќе од 500 луѓе кои се наоѓаат во кампот Идомени. Извор од грчката полиција за Ројтерс рекол дека во областа имало тензии.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com