HomeДЕНЕШНАСветСирија тврди дека соборила два израелски авиона, Ерусалим негира

Сирија тврди дека соборила два израелски авиона, Ерусалим негира

izrael-avion

Сириската армија тврди дека соборила два израелски авиона, вклучувајќи едно беспилотно летало, откако тие ги нападнале владините позиции во јужниот дел на земјата.

– Нашата воздушна одбрана го блокираше нападот и го собори авионот во јужната провинција Кунеитра и едно беспилотно летало во провинцијата Дамаск, се наведува со соопштението на државната новинска агенција САНА, јави Танјуг.

Израел негира дека сириската војска соборила негов авион.

– Во текот на ноќта две ракети земја-воздух беа лансирани од Сирија, по што израелската војска изврши напад на позиции на сириската артилерија. Во ниту еден момент безбедноста на израелските авиони не е доведена во прашање. Нема ништо точно во нивните тврдења, рече портпаролот на војската Арије Шаликар.

МИА

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com