HomeДЕНЕШНАСветСилна експлозија во Дижон, има повредени

Силна експлозија во Дижон, има повредени

157817399957277ce7f0914171414235_v4_big

Најмалку 16 лица се повредени, од кои две потешко, во експлозија која го погодика францускиот град Дижон, пренесуваат локалните медиуми. Причината за експлозијата, која одекнала околу 9 часот и 30 минути во близина на градската железничка станица, за сега не е утврдена, но се претпоставува дека е во прашање истекување на гас, соопштија локалните власти.

Од силната експлозија делимично се срушила една зграда, која е евакуирана, а во тој момент во неа се наоѓале десетина лица, во приземјето и на спратот. Шеснаесет лица биле префрлени во болница, од кои две се наоѓале во критична состојба, а две претрпеле психилошки шок.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com