HomeДЕНЕШНАСветСилен земјотрес со интензитет од 7 степени го погоди Мјанмар

Силен земјотрес со интензитет од 7 степени го погоди Мјанмар

zemjotres_seizmograf-1728x800_c

 

Геофизичкиот институт во САД сопшти дека силен земјотрес со интензитет од седум степени го погоди северозападниот дел на Мјанмар. Епицентарот на земјотресот бил на сто километри во насока на север-северозапад од градот Моунјоа, на длабочина од 135 километри.

Земјотресот е почувствуван во источниот индиски град Гувахати. Според германскиот Центар за геофизички истражувања земјотресот бил со интензитет од 7,1 степен.

Инаку, досега нема податоци за жртви или уривања.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com