HomeДЕНЕШНАРепубликаСамо ВМРО на избирачки список, ДИК денес ќе одржи работен состанок

Само ВМРО на избирачки список, ДИК денес ќе одржи работен состанок

mkd-229724

Државната изборна комисија денеска треба да одржи работен состанок на кој ќе се расправа има ли потреба и уставен основ комисијата да продолжи со работа. Ова доаѓа  откако вчера и формално се потвди дека на изборите ќе учествува листата поднесена од ВМРО-ДПМНЕ.

Иницијативата е на членовите на комисијата од ДУИ и СДСМ, а од исходот на денешниот состанок ќе зависи дали ваква точка на дневен ред ќе има и на официјална седница на ДИК.

Претходно ДИК донесе одлука да ја  отфрли Кандидатски листи на Народното движење за Македонија, поради констатирани неправилности за учество на изборите на 5 јуни. Исто така, ги отфрли и кандидатските листи на Социјалдемократската партија на Македонија, по барање на партијата.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com