HomeДЕНЕШНАРегионСали Бериша повика на вооружување на населението, за ЈО тоа не е кривично дело

Сали Бериша повика на вооружување на населението, за ЈО тоа не е кривично дело

sali berisa

Јавното обвинителство во Албанија соопшти дека нема да презема дејства против поранешниот премиер на земјата Сали Бериша поради неговиот повик до граѓаните да се вооружат.

Против Бериша беше поднесена пријава од владејачката Социјалистичка партија, откако ја обвини владата за врски со криминални групи и ги повика Албанците да се вооружат за да можат да се бранат.

Поседувањето оружје е нелегално во Албанија и Бериша побара да се подготви нов закон за да можат граѓаните да поседуваат оружје. Јавното обвинителство посочи денеска дека зборовите на Бериша претставувале „политички поглед”, за кој не треба да носи кривична одговорност.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com