HomeДЕНЕШНАСветПутин до Ердoган: Злосторството на свадбата не шокираше

Путин до Ердoган: Злосторството на свадбата не шокираше

85940003757a81aee88268030220278_v4_big

Рускиот претседател Владимир Путин испрати сочувство до турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган по повод терористичкиот напад извршен за време на свадба во Газијантеп. Во овој напад животот го загубија 50 лица. „Злосторството беше направено за време на свадба, не шокираше циничноста и суровоста“, стои во телеграмата на рускиот претседател.

Во телеграмата на Путин пишува дека уште еднаш се покажало дека тероризмот не се интересира за законите, цивилизираното друштво, дури ни најосновните морални вредности“, пренесува агенцијата „Тас“. Путин исто така додава дека оваа трагедија претставува само уште еден доказ дека е неопходно да се обединат силите на меѓународно ниво во борбата против тероризмот.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com