HomeДЕНЕШНАСветПутин во декември ќе ја посети Јапонија

Путин во декември ќе ја посети Јапонија

Putin-s

Советникот на Кремљ Јуриј Ушаков соопшти дека претседателот на Русија Владимир Путин во декември ќе ја посети Јапонија. Датумот и времето веќе се познати, истакнува Ушаков, но ќе бидат соопштени во договор со јапонските функционери. Рускиот претседател во петок ќе одржи средба со јапонскиот премиер, а на нивната средба ќе присуствува и министерот за енергетика Александер Новак.

Оваа посета на Јапонија ќе биде прва за Путин уште од 2005 година. Односите меѓу Русија и Јапонија се нарушени поради спорот околу Курилските острови, кои Советскиот сојуз ги окупираше кон крајот на втората светска војна, а Јапонија ги смета за дел од својата територија, поради што овие земји до денес немаат потпишано мировен компромис.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com