HomeФЕР ПЛЕЈФудбалПо триумфот над Азербејџан, фудбалерите „во аут“ на домашен терен против Иран

По триумфот над Азербејџан, фудбалерите „во аут“ на домашен терен против Иран

Makedonija-Iran

Најсилната македонска фудбалска репрезентација загуби со 1-3 во контролката со Иран која вчеравечер беше одиграна на националната арена „Филип втори“.

Избраниците на Игор Ангеловски имаа далеку полоша игра од онаа во Австрија кога триумфираа против Азербеџајн со 3-1. Гостите преку погодокот на Сердар Азмун го отворија мечот во 8-та минута, а само две минути подоцна Александар Трајковски возврати на ударот и израмни на 1-1. Гостите фуриозно тргнаа во нов напад кој Азмун повторно го претвори во погодок во 20-та минута, каде на полувреме нашиот противник замина со водство од 2-1.. Во второто полувреме Ангеловски им даде шанса на младите фудбалери од репрезентацијата до 21 година, но ваквиот избор не ја промени играта на нашиот состав, а по изгубената топка на Бабунски во 60-та минута, Ззмун повторно ја погоди мрежата и со хет-трик го постави конечниот резултат.

фото: Екипа

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com