HomeДЕНЕШНАСветПочина претседателот на Узбекистан Ислам Каримов

Почина претседателот на Узбекистан Ислам Каримов

_79845951_uzbek_karimov_g

Претседателот на Узбекистан Ислам Каримов почина на 78-годишна возраст како поседица од мозочен удар, пренесуваат тамошните медиуми. Каримов изминатите неколку дена ги поминал во болница во Ташкент поради излив на крв во мозокот.

Karim

Каримов не бил виден во јавноста од средината на август, а владата во Ташкент минатиот викенд призна дека тој е болен. Ислам Каримов на местото претседател на Узбекистан се наоѓаше уште од 1990 година.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com